کدام تیرآهن بهتر است

تیرآهن از جمله مصالحی است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز و نوع ساختمانی که قصد ساخت آن وجود دارد، باید به تهیه آن اقدام کرد. در این مقاله به این سوال که «کدام تیرآهن بهتر است؟» پاسخ می‌دهیم. برای اطلاع از قیمت روز تیرآهن به فروشگاه اینترنتی آهن آلات دی مراجعه نمایید.

مشخصات ظاهری تیرآهن

ابتدا تیرآهن را از لحاظ ظاهری بررسی می‌کنیم. تیرآهن‌ها شبیه حرف H انگلیسی هستند که در زاویه‌های متفاوتی قرار گرفته است. به قسمت بالا و پایین آن «بال تیر» گفته می‌شود و قسمتی که دو بال بالا و پایین را به یکدیگر متصل می‌کند، «تیغه» نامیده می‌شود. فاصله پشت به پشت دو بال را «جان تیر» می‌گویند که طول تیرآهن بر اساس آن مشخص می‌شود.

مشخصات ظاهری تیرآهن

h: طول جان تیر

b: طول بال تیر

انواع تیرآهن

تیرآهن ها در سه نوع کلی در بازار عرضه شده‌اند:

  • تیرآهن IPE که تیرآهن استاندارد ایران و اروپا است.
  • تیرآهن INP که تیر استاندارد چین و روسیه است.
  • تیرآهن IPB که به تیر بال پهن نیز معروف است.

بد نیست نگاهی دقیق تر به این سه نوع تیرآهن داشته باشیم:

  • تیرآهن IPE

تیرآهن IPE یکی از موارد پرکاربرد در کشور ایران است. تولید این تیر بر اساس استانداردهای اروپا انجام می‌پذیرد. آنچه این تیرآهن را از بقیه انواع آن متمایز کرده، یکسان بودن ضخامت بال‌ها در ابتدا و انتهای آن است. این تیرآهن به گونه‌ای طراحی شده که طول هر بال به اندازه نصف طول جان تیرآهن ساخته شده است. نقشه‌های ساختمانی تهیه شده در ایران بیشتر بر مبنای این نوع تیرآهن طراحی شده‌اند. از بهترین کارخانجات تولید کننده این نوع تیرآهن می‌توان کارخانه ذوب آهن اصفهان را نام برد. این تیرآهن وزن زیادی دارد و از جدول اشتال پیروی می‌کند. می‌توان گفت کیفیت تیرآهن اصفهان از دیگر تیرها بهتر است.

  • تیرآهن INP

این تیرآهن طبق استانداردهای کشور چین و روسیه ساخته می‌شود و ویژگی بارز آن این است که هر چه از جان تیرآهن فاصله بگیریم، ضخامت بال آن کمتر می‌شود.

  • تیرآهن IPB

به این تیرآهن، تیر عریض یا تیرآهن هاش می‌گویند. در تیرآهن IPB طول بال در مقایسه با تیرآهن IPE بیشتر است.

کدام تیرآهن خوب است؟

امروزه اکثر تیرآهن های موجود در بازار ایران تیرهای IPE هستند. می توان گفت این نوع تیر در حال حاضر هم از نظر کیفیت و هم از نظر کاربرد بهترین تیرآهن محسوب می شود. بهترین کارخانه تولید کننده تیرآهن در حال حاضر ذوب آهن اصفهان بوده و تیرهای آن از استاندارد و کیفیت بالایی برخوردار است. تیرهای وارداتی که از کشورهای ترکیه و کره وارد شده‌اند نیز در بازار موجودند ولی به کیفیت تیرآهن اصفهان نمی رسند. نمونه های وارداتی با قیمت های ارزان‌تری به مشتریان عرضه می شوند. در ایران نیز تیرآهن هایی از کارخانه های یزد، فایکو و آرین سبک تولید می شوند که به پای تیرآهن اصفهان نمی رسند. می توان سوال کدام تیرآهن بهتر است؟ را این گونه پاسخ داد که در حال حاضر با توجه به تیرآهن های موجود داخلی و خارجی، تیرآهن اصفهان بهترین گزینه است.
در مقاله ای با عنوان علامت اختصاری تیرآهن در بخش مقالات آهن آلات دی، اطلاعات خود را در زمینه تیرآهن و علائم حک شده بر روی آن ها، ارتقا بخشید.

نوشتن دیدگاه

storage pen
سریع و به قیمت از انبار آهن آلات دی
از انبار فروشگاه بزرگ آهن آلات دی
مشاهده انبار